בדיקת CT של כלי הדם

מהי בדיקת CT של כלי הדם (אנגיוגרפיה)?

צריכים תור דחוף לCT של כלי הדם?

אצלנו במיטב מרכז מומחים
תוכלו לקבל תור פרטי בטווח זמן של 24-72 שעות
מרגע הזמנת התור.
מיטב מרכז מומחים – איתך ברגע האמת
כאן לשירותכם ומספקת לכם במסגרת הטיפול המהיר והמקצועי
קשת רחבה של בדיקות, פענוחים, חוות דעת, ורופאים מומחים
בהתאמה לצורך הרפואי האישי שלך ושל קרוביך.
Chest CT

להזמנת הבדיקה הרצויה השאירו פרטים או התקשרו
037724223

הפנייה לבדיקת CT של כלי הדם (אנגיורפיה) עלולה באופן טבעי להיות מלווה בלחצים נפשיים ובדאגות. ההמתנה ממושכת לבדיקה זו יכולה להוסיף למצוקת המטופל ולכן האפשרות לקבוע תור לבדיקה בטווח זמן של 72-24 שעות תפחית את מידת הלחץ ותסייע למטופל להתמודד ולרופא המאבחן להחליט על המשך הטיפול.

מעל
5,000
מטופלים
השתמשו בשירות שלנו ומרוצים

בדיקת CT של כלי הדם (CT angiography), לב וכלי דם, היא בדיקת דימות המאפשרת לקבל הדמיה של כלי הדם בגוף, הורידים והעורקים, בצורה לא פולשנית וללא כאב. ניתן להדגים את כלי הדם במוח, בצוואר, בחזה, בלב, בבטן, בכליות, בריאות, באזור האגן, ברגליים ועוד. בדיקת CT אנגיוגרפיה, המכונה בקיצור CT angio, היא בדיקה חשובה אשר מספקת מידע חיוני לגבי מבנה כלי הדם, שינויים במבנה הדפנות, חסימות או שינויים בזרימת הדם ועוד. מידע זה חיוני לצורך טיפול במגוון מצבים רפואיים, אשר חלקם עלולים להיות דחופים ומסוכנים. יתרונה הגדול של הבדיקה הוא האבחון המהיר והמדויק, שכל כך חיוני במקרה זה. כמו כן, האפשרות לאבחן מצבים רפואיים בתוך כלי הדם, ללא כל צורך בצנתור או בהתערבות חודרנית אחרת, מהווה יתרון משמעותי נוסף.

אנגיוגרפיה באמצעות טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

קת CT אנגיוגרפיה לאבחון כלי דם מתבצעת באמצעות שיטת הדמיה הנקראת טומוגרפיה ממוחשבת. בשיטה זו נעשה שימוש בקרני רנטגן, שנשלחות אל האזור הנבדק, תוך שהמכשיר מבצע צילומים רבים בזוויות שונות. התוצאה המתקבלת היא אוסף של תמונות המציגות חתכים שונים של פנים האיבר הנבדק או של האזור הנבדק. הטכנולוגיה המתקדמת מייצרת גם הדמיית תלת-ממד של האיברים הנבדקים, מתוך אותם חתכים שהודגמו בסריקה, ברמת דיוק גבוהה.

כאשר יש צורך בהדגמת כלי הדם באזור הנבדק, כפי שקורה בבדיקת CT angio, יש צורך "לצבוע" את כלי הדם לפני הפעלת קרני הרנטגן וביצוע הסריקה. לשם כך מוזרק לגוף חומר ניגוד המכיל יוד, דרך הזרוע. חומר הניגוד מתפשט אל איברי הגוף בזרם הדם. ניתן ללמוד רבות על פי אופן התפשטות החומר בגוף, על פי מהירות ההתפשטות באיברים שונים וברקמות שונות וגם על פי ההבדלים בספיגת החומר ברקמות שונות. מידע זה יכול ללמד על מחלות, זיהומים, גידולים ועוד.

בבדיקת CT angio יש צורך בתזמון מיוחד של הזרקת חומר הניגוד, על מנת להדגים את כלי הדם בטרם יתפשט חומר הניגוד אל איברי הגוף. לכן, מחברים את הנבדק או הנבדקת למזרק אוטומטי אשר מבצע את פעולת ההזרקה בתזמון ספציפי לפני הסריקה, בהתאם לסוג כלי הדם שרוצים להדגים (ורידים או עורקים). התמונות המתקבלות מציגות את כלי הדם המודגשים וניתן להעריך את רוחב כלי הדם ואת הזרימה בהם.

כיצד מתבצעת בדיקת CT אנגיורפיה?

הבדיקה מתבצעת בזמן שהנבדקים שוכבים על מיטה ניידת בתוך מכשיר ה-CT. הנבדקים נמצאים בחדר לבדם, אך מתקשרים עם הטכנאים באמצעות אינטרקום, משום שהבדיקה עושה שימוש בקרינת רנטגן מייננת, אשר עלולה להעלות את הסיכון לחלות בסרטן בחשיפה חוזרת. הטכנאים מלווים ומדריכים את הנבדקים במהלך כל הבדיקה ומבקשים מהם להימנע מתזוזה ולעיתים גם לעצור את הנשימה לפרקי זמן קצרים. שיתוף הפעולה של הנבדקים חשוב, על מנת לוודא שהתמונות לא יצאו מטושטשות. הסריקה עצמה אורכת דקות ספורות בלבד, אם כי בדיקת CT angio כוללת שימוש בחומר ניגוד, מה שעלול להאריך מעט את הבדיקה. לאחר הסריקה התמונות עוברות עיבוד ממוחשב על ידי המחשב של מכשיר ה-CT, אשר מייצר פלט המועבר לפיענוח של רופא רדיולוג.

האם הבדיקה כואבת?

הבדיקה אינה כואבת. הזרקת חומר הניגוד יכולה להכאיב מעט לרגע קצר כמו כל זריקה, אך אין שום פעולה חודרנית וכואבת מעבר לכך. כמו כן, כדאי לקחת בחשבון שהתחושה בתוך המכשיר בזמן הבדיקה עלולה להיות מעט לא נעימה. מי שסובל מקלאוסטרופוביה או שחש מתח רב מהשהייה בתוך מכשיר ה-CT יכול לקבל תרופת הרגעה קלה לקראת הבדיקה – לצורך כך יש להיוועץ ברופא המפנה ובצוות מכון הדימות.

למי מתאימה בדיקת CT אנגיורפיה?

בדיקת CT אנגיורפיה מתבצעת במצבים רפואיים שונים בהם יש חשש להיצרות או לסתימה של כלי דם באזור מסוים בגוף או לחלופין חשש לקרע של כלי דם. כמו כן, כאשר יש חשד למפרצת, לדיסקציה, לתסחיף ריאתי של קרישי דם מהרגליים ועוד. ניתן לבצע את הבדיקה גם כהכנה לקראת ניתוח על מנת לקבל הערכה של מצב כלי הדם.

להזמנת הבדיקה הרצויה השאירו פרטים או התקשרו
037724223

גם אתם זקוקים לתור דחוף, לבדיקה מצילת חיים?
אצלנו במיטב מרכז מומחים – איתך ברגע האמת, תקבלו תור פרטי בטווח זמן של 24 – 72 שעות מפנייתכם.

הבדיקות מתבצעות על ידי רופאים המומחים בבדיקות הדמיה,
ותוצאות הבדיקה והפענוח ניתנות במקום.

במידה ונדרש בירור נוסף או בדיקות נוספות, מיטב מרכז מומחים מספקת לכם במסגרת הטיפול המהיר והמקצועי,
קשת רחבה של בדיקות פענוחים, חוות דעת, ורופאים מומחים
בהתאמה לצורך הרפואי האישי שלכם.

מיטב מרכז מומחים עובדת אך ורק עם המכונים והרופאים המומחים
הטובים ביותר בישראל ונדאג שתגיע/י אליהם כבר בימים הקרובים.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של החזה והריאות

למי לא מתאימה בדיקת CT אנגיורפיה?​

נשים בהריון וילדים

קרני הרנטגן פולטות קרינה מייננת אשר עלולה להיות מסוכנת ומסרטנת עבור עוברים וילדים קטנים. עם זאת, במקרים חריגים, בהם הצורך הרפואי גובר על שיקול זה, הבדיקה תתבצע על אף הסיכון, בהחלטת הצוות הרפואי. חשוב לציין כי בקרב מבוגרים הקרינה בבדיקת ה-CT אינה מסוכנת משום שהחשיפה אליה היא קצרה מאוד. הסכנה היא בעיקר בחשיפה חוזרת

בעלי רגישות ליוד

הבדיקה כוללת הזרקה של חומר ניגוד המכיל יוד. לכן, היא מסוכנת עבור בעלי רגישות ליוד ועלולה להביא לתגובה אלרגית חמורה. ישנם מכוני דימות המבצעים את הבדיקה על אף הרגישות, תוך ביצוע הכנה מוקדמת וטיפול מונע מותאם

בעלי עודף משקל

מכשיר ה-CT נראה כמו מנהרה שלתוכה מתגלגלת המיטה עם הנבדק או הנבדקת. לכן, במצב של עודף משקל, עלולים הנבדקים שלא להיכנס פיזית אל תוך המכשיר. במצב זה לא ניתן לבצע את הבדיקה.

להזמנת הבדיקה הרצויה השאירו פרטים או התקשרו
037724223

הכנה לסיטי אנגיו (CT angio)

ההנחיות משתנות מעט בהתאם למכון הדימות שבו מתבצעת הבדיקה, ולכן יש לקבל הנחיות מדויקות מטעם המכון.

יש ליידע את הרופא המפנה ואת צוות מכון הדימות לגבי המצבים הבאים –

  • הריון, מחלות רקע, בדיקות קודמות וקלאוסטרופוביה (חשש משהייה במקומות סגורים).
  • חשוב לשים לב כי לפני בדיקות CT הכוללות שימוש בחומר ניגוד יש צורך בצום של מספר שעות, אם כי מותר להמשיך לשתות מים.
  • לפני הבדיקה יש להוריד תכשיטים או אביזרי מתכת אחרים.

CT של כלי הדם (אנגיוגרפיה) – פענוח התוצאות

תוצאות בדיקת CT angio מועברות לרדיולוג לצורך פענוח. לפענוח מהיר ומדויק יש חשיבות רבה ולכן במקרים רבים בוחרים לבצע בדיקת אנגיוגרפיה באופן פרטי. ביצוע הבדיקה באמצעות מיטב מומחים מאפשרת תיאום תור מהיר וקבלת ממצאי הפענוח בזמן קצר, ולא מאוחר מ-72 שעות מביצוע הבדיקה.

Call Now Button