CT עמוד שדרה

מהי בדיקת CT עמוד שדרה?

.

צריכים תור דחוף לCT של עמוד השדרה?

אצלנו במיטב מרכז מומחים תוכלו לקבל תור פרטי בטווח זמן של 24-72 שעותמרגע הזמנת התור.

מיטב מרכז מומחים – איתך ברגע האמת
כאן לשירותכם ומספקת לכם במסגרת הטיפול המהיר והמקצועי
קשת רחבה של בדיקות, פענוחים, חוות דעת, ורופאים מומחים
בהתאמה לצורך הרפואי האישי שלך ושל קרוביך.
Chest CT

להזמנת הבדיקה הרצויה השאירו פרטים או התקשרו
037724223

בדיקת CT של עמוד שדרה היא סריקה של עמוד השדרה בשיטת הטומוגרפיה הממוחשבת (Computerized Tomography), לאבחון ואיתור מצבים רפואיים המצריכים טיפול. בבדיקה זו נעשה שימוש בקרני רנטגן עם כמות קרינה גבוהה בהרבה מבדיקת רנטגן רגילה, אך בביצוע נקודתי של הבדיקה לא נשקפת כל סכנה לנבדקים, למעט יוצאי דופן כמו נשים בהריון או ילדים. הבדיקה אינה פולשנית והיא מספקת הדמיה של האזור הנבדק ללא כל כאב ותוך זמן קצר. התוצאות כוללות הדמיה של החוליות בעמוד השדרה, של המרווחים בין הדיסקים, של תעלת חוט השדרה, של השרירים ושל כלי הדם באזור. ממצאי בדיקת ה-CT הם שילוב של הדמיה תלת-ממדית של האיברים והרקמות באזור הנבדק עם תמונות של "פרוסות" שונות של אותו אזור. הפרוסות מתקבלות כתוצאה מצילום בזוויות שונות במהלך הסריקה.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של עמוד השדרה מבוצעת במגוון מקרים, וביניהם:

 • חבלה בעמוד השדרה או טראומה כללית

 

 • אבחון המקור לכאבים לאורך עמוד השדרה

 

 • חשד לשבר בחוליות

 

 • אבחון זיהומים וגידולים לאורך עמוד השדרה ובקרבתו

 

 • אבחון פריצת דיסק

 

 • הכוונה לקראת ניתוח או בדיקה פולשנית

 

 • מעקב אחר מצבים רפואיים בעמוד השדרה והתפתחותם לאורך זמן

הפנייה לבדיקת CT של עמוד השדרה עלולה באופן טבעי להיות מלווה בלחצים נפשיים ובדאגות. ההמתנה ממושכת לבדיקה זו יכולה להוסיף למצוקת המטופל ולכן האפשרות לקבוע תור לבדיקה בטווח זמן של 72-24 שעות תפחית את מידת הלחץ ותסייע למטופל להתמודד ולרופא המאבחן להחליט על המשך הטיפול.

מעל
5,000
מטופלים
השתמשו בשירות שלנו ומרוצים

איך מבצעים בדיקת CT עמוד שדרה?

בבדיקת CT עמוד שדרה מתבקשים הנבדקים לשכב על מיטה ניידת המתגלגלת אל תעלת המכשיר. בשל הקרינה הכרוכה בביצוע הבדיקה, לפני התחלת הסריקה הטכנאים עוזבים את החדר. חשוב לציין כי הם ממשיכים לתקשר עם הנבדקים דרך האינטרקום במשך הבדיקה. הבדיקה עצמה נמשכת מספר דקות, בהן הסורק מסתובב סביב האזור הנבדק ומבצע בקצב מהיר צילומי רנטגן בזוויות שונות. בזמן קצר זה חשוב להישאר ללא תזוזה, שלא תיפגע איכות הצילומים, ולפעמים גם יש צורך בעצירת הנשימה. לאחר סיום הסריקה, המחשב מעבד את הצילומים והתוצאות מועברות לפענוח על ידי רדיולוג או רדיולוגית. האזור המדויק בו מתבצעת הסריקה תלוי בסיבת ההפניה לבדיקה. בהתאם לזאת יוחלט האם לבצע צילום עמוד שדרה לכל אורכו, צילום עמוד שדרה צווארי, CT סקראלי מותני או מיקוד אחר כפי שינחה הרופא המנחה.

בבדיקת CT עמוד שדרה לרוב אין צורך בשימוש בחומר ניגוד, כדוגמת יוד, כפי שנעשה בבדיקות CT אחרות. במידה ויוחלט לעשות בו שימוש, יוזרק החומר לנבדק או הנבדקת זמן קצר לפני ביצוע הבדיקה. חשוב לדעת כי חומר הניגוד עלול להביא לתגובה אלרגית ולתופעות לוואי נוספות. לכן, יש ליידע את הרופא המפנה ואת הצוות הרפואי במכון לגבי כל רגישות ידועה וכן לגבי תגובות גופניות לאחר קבלת החומר.

מה צריך לדעת על פענוח בדיקת CT עמוד שדרה?

פענוח צילום עמוד שדרה מותני או של CT עמוד שדרה צווארי מצריכים מומחיות וניסיון ברדיולוגיה אבחנתית. התמונות המתקבלות בבדיקת ה-CT של עמוד השדרה הן הרבה יותר מפורטות והרבה יותר מדויקות מאשר התוצאות של בדיקת רנטגן רגילה. התוצאות יכולות לספק מידע חיוני למטופל ולרופא ולהקל על קבלת ההחלטות הרפואיות. בחלק מהמקרים ניתן יהיה להימנע מביצוע התערבות פולשנית כמו ניתוח או לקיחת דגימת ביופסיה בזכות הפענוח המדויק של ממצאי בדיקת ה-CT. לעומת זאת, לעיתים יש צורך בביצוע בדיקות נוספות, למשל כאשר התגלו ב-CT סימנים של גידול בעמוד השדרה ויש צורך לבדוק האם הגידול הינו שפיר או ממאיר. לשם כך מבוצעת ביופסיה. ההחלטה על דרכי הטיפול תסתמך במקרה כזה על ממצאי הביופסיה.

מומלץ מאוד להימנע מדחיית ביצוע בדיקת ה-CT של עמוד השדרה. אי טיפול בזמן בבעיות בעמוד השדרה עלול להביא להשלכות חמורות בהמשך. לכן, לא כדאי להמתין בתורים ארוכים אלא לבצע את הבדיקה באופן פרטי ללא דיחוי. מיטב מומחים מציעה ללקוחותיה שירות קביעת תור תוך 24 שעות. לא פחות חשוב מכך – אנחנו מתחייבים כי תוצאות הבדיקה יתקבלו תוך פחות מ-72 שעות בלבד מביצוע הבדיקה.

להזמנת הבדיקה הרצויה השאירו פרטים או התקשרו
037724223

מה צריך לדעת על היערכות לבדיקת CT עמוד שדרה?

 • כמו בכל בדיקת CT, יש ליידע את הרופא לגבי הריון, שכן הקרינה המייננת של קרני הרנטגן הינה מסוכנת עבור התפתחותו של העובר. במקרים מאוד מסוימים יוחלט לבצע את הבדיקה על אף ההריון. לרוב הבדיקה לא תבוצע גם כאשר מדובר בילדים, אלא אם כן ישנה סיבה לביצוע הבדיקה על אף הקרינה המייננת.

 

 • יש ליידע את הרופא ואת הצוות הרפואי במכון הדימות לגבי קיומן של מחלות כמו מחלות לב, מחלות בכליות, אסטמה ועוד. לעיתים יהיה צורך בהנחיות ייחודיות וטיפול מקדים לפני ביצוע הבדיקה, בשל קיומה של המחלה.

 

 • במצב של חוסר שקט משמעותי וחשש מהבדיקה עצמה או מהשהייה בתוך מכשיר ה-CT, ניתן להיוועץ ברופא או בצוות מכון הדימות, לגבי צריכת תרופת הרגעה קלה לפני הבדיקה.

 

 • חשוב להגיע ביום הבדיקה בנינוחות וברוגע ובבגדים נוחים שלא "יציקו" במהלך הסריקה. יש לשים לב גם למתכות למיניהן – תכשיטים, מפתחות וכו' – ולהסירם לפני ביצוע הבדיקה. בחלק מהמקרים יש להסיר גם עזרי שמיעה.

 

 • ייתכן מאוד כי הנחיות מכון הדימות יכללו צום של מספר שעות לפני הבדיקה, למעט מים.

מה צריך לדעת על התאוששות מבדיקת CT עמוד שדרה?

בדיקת CT עמוד שדרה אינה כרוכה בהתאוששות. היא אינה כואבת וניתן לחזור לתפקוד הרגיל מיד בתום הבדיקה, ובכלל זה מותרת נהיגה לאחר הבדיקה. עם זאת, במקרים בהם נעשה שימוש בחומר ניגוד, עלולה להתפתח אלרגיה ברמות חומרה שונות שיצריכו טיפול והתערבות. לכן ההמלצה היא להישאר להשגחה קצרה לאחר ביצוע הבדיקה עם חומר ניגוד. כמו כן, בבדיקות מסוג זה מומלץ להימנע מהנקה ב-24 השעות שלאחר הבדיקה ושלתות הרבה מים שיסייעו לסלק את החומר

גם אתם זקוקים לתור דחוף, לבדיקה מצילת חיים?
אצלנו במיטב מרכז מומחים – איתך ברגע האמת, תקבלו תור פרטי בטווח זמן של 24 – 72 שעות מפנייתכם.

הבדיקות מתבצעות על ידי רופאים המומחים בבדיקות הדמיה,
ותוצאות הבדיקה והפענוח ניתנות במקום.

במידה ונדרש בירור נוסף או בדיקות נוספות, מיטב מרכז מומחים מספקת לכם במסגרת הטיפול המהיר והמקצועי,
קשת רחבה של בדיקות פענוחים, חוות דעת, ורופאים מומחים
בהתאמה לצורך הרפואי האישי שלכם.

מיטב מרכז מומחים עובדת אך ורק עם המכונים והרופאים המומחים
הטובים ביותר בישראל ונדאג שתגיע/י אליהם כבר בימים הקרובים.

Testicular Ultrasound

להזמנת הבדיקה הרצויה השאירו פרטים או התקשרו
037724223

Call Now Button